Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis Theme natoque penatibus.

Latest Posts

Údržba a čištění vinylových podlah aneb péče, která se vyplatí

Vinylové podlahy se už několik let drží na špici nejprodávanějších krytin. A důvod? Nespočet dekorů a vlastnosti, kterým se ostatní podlahoviny nemůžou rovnat. Jednou z nich je i snadná údržba, kterou jistě v domácnosti oceníte. I vinylové podlahy však potřebují určitou péči, aby byly i za několik let jako nové. Jak se vinylová podlaha ošetřuje? Poradíme vám.

Péče po pokládce podlahy

Pokud chcete získat záruku, že se s novou podlahou dočkáte opravdu dlouhé životnosti, ošetřete ji vhodným přípravkem ihned po položení. Přípravky, které se aplikují na podlahu po montáži, by měly být naneseny nezředěné a dostatečně mokrým mopem tak, aby se přípravek dostal i do spojů. Touto péčí docílíte ochrany podlahy i spojů. Ideální je si ale nechat poradit od odborníků, kteří podlahu pokládají, případně se zeptat přímo výrobce, jak je tomu například v případě firmy Fatra, která zřídila poradnu na www.fatrafloor.cz.

Suché čištění

Suché čištění, které zabraňuje ztrátě lesku podlahy a likviduje drobné nečistoty a prach, by mělo probíhat pravidelně. V případě suchého čištění si vystačíte se smetákem, koštětem nebo vysavačem. Suchým čištěním se jednak zbavíte nečistot, případně chlupů domácích mazlíčků, a jednak vytvoříte čisté prostředí bez prachu.

Mokré čištění

Alespoň jednou týdně byste se měli pustit také do mokrého čištění podlahy, kterým odstraníte skvrny a nečistoty přilnuté k podlaze. Mop by měl být dostatečně vyždímaný, poznáte to tak, že z něj nekape voda. V případě, že by byl mop příliš mokrý, mohla by podlaha být kluzká a nebezpečná. A jaké přípravky na mokré čištění použít? Zvolte speciální čisticí přípravky na vinylové podlahy, případně kyselinu citronovou nebo ocet. Vyvarujte se však čisticím prostředkům s rozpouštědly, které by mohly poškodit ochrannou vrstvu.

Tip: Vysávejte a vytírejte zároveň

Chcete si zjednodušit práci? Na trhu jsou k dostání tyčové vysavače, které vysávají a vytírají v jednom tahu.

Údržba

Čištění se velmi často zaměňuje s údržbou, jedná se však o dvě odlišné činnosti. Zatímco se při čištění zbavujete nečistot, při údržbě vytváříte na vrchní nášlapné vrstvě jemný ochranný film, který odpuzuje nečistoty a zlepšuje i další vlastnosti podlahy. Údržbu provádějte pravidelně dle informací poskytnutých od výrobce, případně výrobce ochranných přípravků. A přípravky? Vyberte ty, které jsou speciálně určené k ošetření / údržbě vinylových podlah a jednou za čas aplikujte také lešticí přípravek, který zlepšuje vzhled a snižuje přilnavost nečistost.

Thermofix

Před aplikováním přípravků na údržbu

Důležité je před aplikací přípravku na údržbu podlahu důkladně vyčistit. V okamžiku, kdy byste přípravek nanesli na podlahu zanesenou prachem a nečistotami, ochranný film by nečistoty zafixoval a jen těžko byste se jich zbavili.

Zaujal vás tento článek? Sledujte náš blog, kde se dozvíte více užitečných informací o vinylových podlahách.