Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis Theme natoque penatibus.

Latest Posts

Podlahy a podlahové topení

Říká se, že to chce klid a nohy v teple. Jedním z řešení, jak zatočit se studenýma nohama, je podlahové vytápění, které je velmi příjemné. Oceníte ho nejen vy, ale také malé děti, které se po podlaze často pohybují. A když jednou objevíte kouzlo podlahového topení, už se ho nebudete chtít vzdát. Teplo z podlahového vytápění se dostane do všech koutů místnosti, protože z podlahy stoupá rovnoměrně.  Ne všechny podlahové krytiny jsou však v případě podlahového topení ideální volbou. Pojďme si udělat malý výlet jednotlivými druhy podlah.

IDEÁLNÍ PODLAHA PRO PODLAHOVÉ TOPENÍ?

V první řadě je nutno říci, že univerzální ideální podlaha pro podlahové topení neexistuje. Je pravda, že některé typy jsou vhodnější a jiné méně. Předpokládá se však, že podlahu budete vybírat nejen s ohledem na podlahové topení, ale také na další aspekty, mezi něž patří vzhledfunkčnostodolnost či nároky na údržbu.

JAKOU ROLI HRAJE TEPELNÝ ODPOR

Před výběrem krytiny byste se měli blíže seznámit s pojmem tepelný odpor, ten je totiž při výběru zásadní. Tepelný odpor ovlivňuje teplotu topného média v topných rozvodech. V tomto případě platí přímá úměra, tedy čím je vyšší tepelný odpor, tím je vyšší i provozní teplota podlahového topení. Tato skutečnost velmi úzce souvisí s energetickou spotřebou tepla. Tepelný odpor se odvíjí od tloušťky podlahové krytiny a teplené vodivosti. Která podlaha je tedy vhodná a která ne?

KERAMICKÁ PODLAHA

Keramická podlaha je považována za ideální volbu, ne každému však vyhovuje svým vzhledem a vlastnostmi. Počítat musíte také s tím, že mimo tepelnou sezónu je keramická dlažba chladnější než jiné materiály. Na druhou stranu se vyznačuje nejnižší hodnotou tepelného odporu ze všech krytin a nejrychleji se zahřívá.

LAMINÁTOVÁ PODLAHA

U laminátové podlahy platí, že čím je větší tloušťka laminátu, tím náročnější je přestup tepla z podlahového vytápění. Pod laminátové podlahy se doporučují systémy, které mají maximální výkon do 100 W/m2.

VINYLOVÁ PODLAHA

Chcete vinylovou podlahu a podlahové vytápění? Žádný problém, tento typ krytiny se vyznačuje skvělými tepelně izolačními a akustickými vlastnostmi a je vhodný k instalaci účinného podlahového vytápění. Pro podlahové topení je nejlepší použít lepené vinylové dílce, ty mají nejrychlejší přenos tepla. Lepené vinylové dílce můžete vybírat pod značkou Thermofix, u které si můžete vybrat z několika desítek dřevěněnýchkamenných či textilních dekorů.

DŘEVĚNÁ A KORKOVÁ PODLAHA

Dřevěná a korková podlaha a podlahové vytápění ano či ne? V tomto případě se kombinace těchto typů podlahových krytin a podlahového topení příliš nedoporučuje. Obě z uvedených podlah se vyznačují poměrně vysokým tepelným odporem a nejsou z hlediska přenosu tepla příliš efektivní.